Domů / Novinky / 10 rad, jak zvládat stres
Výrobci
Doporučujeme
Odběr novinek

10 rad, jak zvládat stres

10 rad, jak zvládat stres - Afrodit.cz    Stres je zcela přirozenou reakcí lidského organismu, ovšem v omezené míře. Dlouhodobé vystavení vysoké míře stresu je však pro nás škodlivé a může mít pro náš fyzický i duševní stav negativní následky.

 

Stres se nejčastěji projevuje úzkostmi, depresemi, problémy se zažíváním, únavou, nespavostí, bolestí hlavy a zad, ztuhlými svaly, zvýšeným krevním tlakem a podobně. To však rozhodně není všechno, stres může stát za řadou dalších fyzických i psychických problémů. Jak tedy těmto problémům předejít a nenechat stres, aby na vás dolehl?

  1. Netrapte se zbytečnostmi

Snažíte se řešit i ten nejmenší problém? Zapomeňte na hlouposti, které stejně nemůžete ovlivnit, a berte všechno tak, jak je.

  1. Naučte se lépe zvládat stresové situace

Zdá se vám, že náročné situace vás nadměrně stresují? Klíčem k jejich lepšímu zvládnutí je precizní příprava. Zkuste se zamyslet nad tím, jak bude vše probíhat, a připravit se na všechny možné eventuality.

  1. Nebojte se všeho nového a neznámého

Děsí vás jakákoli změna? Dobrým krokem k větší pohodě a odolnosti je vnímat změny pozitivně. Když budete ve všem vidět hrozbu, ničemu tím nepomůžete, spíš si jenom přitížíte.

  1. Budujte dobré mezilidské vztahy

Základem duševní pohody a spokojenosti jsou nepochybně dobré vztahy v osobním i pracovním životě. Vhodné je samozřejmě předcházet konfliktům, případně je také zavčas řešit.

  1. Svěřte se svým blízkým

Mnohdy nic nepomůže tak, jako se svěřit se svými obavami, problémy a starostmi někomu blízkému, kdo pro nás bude mít pochopení. Přiznat obavy rozhodně není slabost, právě naopak!

  1. Naslouchejte svému tělu

Tělo nejlépe ví, kdy má dost. Ovšem mnohdy mu nasloucháme velmi málo nebo vůbec. Přitom problémy se zažíváním, únava, bolesti hlavy a další příznaky ukazují na přílišný stres velmi jasně.

  1. Nesnažte se stihnout všechno

Důležité je stanovovat si cíle, které můžete splnit ve všech sférách, tedy pracovní i osobní. Jinak se budete neustále motat v začarovaném kruhu, ze kterého není úniku.

  1. Dbejte na vyvážený jídelníček

Základním předpokladem duševní rovnováhy je zdravá strava. Bez nedostatku energie se stresovým situacím velmi špatně čelí a tělo je pak náchylnější k nejrůznějším projevům stresu.

  1. Nepodceňujte fyzickou aktivitu

Uvolnit se a zároveň zlepšit svou fyzickou kondici je rovněž nezbytné. Proto si najděte čas na sport, nebo aspoň pravidelné procházky. Při sportu se vyplavují endorfiny neboli hormony štěstí, které vám také pomohou bojovat se stresem. Vítanou rovnováhu může přinést i meditace.

  1. Udělejte si čas jen pro sebe

Posedět s přáteli, přečíst si zajímavou knihu, dopřát si zasloužený odpočinek, koupit si něco pěkného na sebe… Nezáleží na tom, jak si relaxaci představujete vy. Důležité však je si na oblíbené aktivity najít čas!

Napsal(a)  Katka Romanová

Katka Romanová

Zajímám se o módu, cestování, vaření i zdravý životní styl.
A baví mě o tom všem psát. ;).