Domů / Novinky / Mikuláš, Anděl a čert - už se to blíží
Výrobci
Doporučujeme
Odběr novinek

Mikuláš, Anděl a čert - už se to blíží

Mikuláš, Anděl a čert - už se to blíží - Afrodit.cz    S blížícím se Mikulášem, který rok co rok chodí navštěvovat hodné i zlobivé děti vždy 5.prosince, tedy den před svátkem svatého Mikuláše, mě napadá otázka. Jak tento zvyk pojmeme letos pro našeho syna? Sama moc ráda vzpomínám na své dětství, kdy jsem ještě věřila na to, že Mikuláš opravdu existuje a čertů se opravdu hodně bála. Později jsem v nich postupně začala poznávat naše sousedy z vesnice, kteří se za ně převlékali. Za mého dětství nebyly tak hrůzostrašné masky, čerti obvykle měli jen ušmudlanou tvář a paruku. Dnes jde z některých čertů mráz po zádech i dospělým, co říkáte? Nemusíme chodit daleko, stačí třeba navštívit čertovské slavnosti v sousedním Rakousku.
Mikuláš, Anděl a čert - už se to blíží
 

 

certik-berti-Stepanka-Hanicincova

Miloučcí čertíci z pohádky

Jako malá holka jsem milovala Štěpánku Haničincovou a jejího čertíka Bertíka, pamatujete na něj? Tento pořad byl černo-bílý a čertík Bertík byl taková hodná loutka, která vůbec nenaháněla strach. Z těch nejnovějších si moc dobře vybavuji Yvettu Blanarovičovou, kterou mám neodmyslitelně spojenou s čertici z pohádky Princezna ze Mlejna. Nejenže zde projevila své úžasné herecké umění, ale také byla namaskovaná tak, že ji jen málokdo poznal.

pohadkova-certice-Yvetta-Blanarovicova

Dnes mi přijde, že je všechno víc strašidelné, hrůzostrašné a někdy až přehnané. Samozřejmě doba pokročila, masky jsou dokonalejší, lidé mají více možností, jak je sehnat a často lze objednat Mikuláše s čertem a andělem přes speciální agenturu. Otázkou však zůstává, nezanechá to na dětech následky? Nebylo by lepší pozvat jen Mikuláše s Andělem?

strasidelny-certi-Rakousko

Mikulášská u nás doma

Můj čtyřletý syn má z čertů respekt, asi jako každé dítě. Ale naštěstí ne panickou hrůzu, jako jeho kamarádka. Poprvé jsme pozvali Mikuláše, když mu bylo dva a půl roku. Tehdy jsme to udělali společně s jeho kamarádkou, takže na to byli dva. Objednali jsme je přes agenturu a vysloveně jsme chtěli, aby byl čert „hodný". Myslím, že z výchovného hlediska to smysl má, ale nic se nesmí přehánět.

Od té doby, co mám dítě, si advent užívám mnohem víc, než dřív. Přeci jen s dětmi mají Vánoce a Mikuláš to pravé kouzlo. Syn se těší, až přijde Mikuláš k nim do školky, protože tam chodí jen Mikuláš s Andělem bez čerta. Namalujeme jim obrázek a připravujeme si společně básničku, kterou pak poví Mikulášovi, aby mu za to dal nadílku.

5-prosinec-svaty-Mikulas-certi-certice

Proč s Mikulášem chodí čerti?

Tuto otázku jsem si kladla už jako dítě, a protože se mě na to ptá i můj syn, našla jsem odpověď.
Svatý Mikuláš je symbolem štědrosti. Je hodný a rozdává dětem moudra a samozřejmě také drobné dárky. A protože by to sám nezvládl, doprovází jej dva věrní společníci v podobě hodného Anděla a „výstražného“ čerta, který má za úkol děti trochu postrašit a připomenout jim, aby nezlobily své rodiče. Kdysi dávno podle legendy nechodil s Mikulášem čert, ale pouze muž s umazanou tváří oblečený do černého. Později se tato tradice změnila a již několik generací „straší“ čert, který k 5.prosinci patří stejně, jako Mikuláš.

 

Napsal(a)  Martina Richterová

Martina Richterová

Pracuji jako redaktorka.

Zajímám se o módu a módní doplňky.
Jsem maminkou čtyřletého chlapečka a žiji v Praze.
Mezi mé zájmy patří: četba, cestování a turistika.