Rady, jak bojovat s klíšťaty
Odstranění klíštěte krok za krokem
I krátká procházka ve vysoké trávě může skončit přisátým klíštětem. První varování zní: Nikdy na klíště nesahejte holýma rukama. Než se pustíte do odstraňování klíštěte, navlékněte si nejlépe jednorázové gumové rukavice. Následně přijde na řadu dezinfekce. Tu nakapejte na přisáté klíště a jeho okolí. Nechejte několik minut působit a poté se pusťte do jeho odstranění. K tomu můžete použít speciální kleštičky, které se dají zakoupit například v lékárně. Vhodným nástrojem je také obyčejná, například starší pinzeta, která by však v ideálním případě měla být vyčleněna pouze pro tyto úkony. Klíště uchopte těsně u kůže a pomocí velmi pomalého, kývavého pohybu jej vytáhněte. Postižené místo opět pečlivě vydezinfikujte. I po vytažení klíštěte postupujte opatrně. Klíště v žádném případně nerozmačkávejte mezi prsty. Rovněž není bezpečné klíště spálit. Ideální je vhodit jej do záchodové mísy a spláchnout. Důležité také je postižené místo i nadále sledovat. Pokud dojde k nějaké nežádoucí reakci, raději vyhledejte lékařskou pomoc.
Pozor na „osvědčené“ postupy
Navzdory babským pověrám není příliš dobré snažit se klíště vytáčet ven po, či proti směru chodu hodinových ručiček. Právě při tomto pohybu může spíše dojít k jeho přetržení. Také se nedoporučuje klíště mastit.
Jestliže se vám ani na základě těchto rad nedaří klíště odstranit a hrozí, že v místě kousnutí by mohla zůstat například hlavička klíštěte, obraťte se na lékaře. Opatrnosti totiž není nikdy nazbyt.
Máte nějaký osvědčený postup na odstranění klíštěte?
Napsal(a) Katka Martinová
Katka Martinová
Zajímám se o módu, cestování, vaření i zdravý životní styl.
A baví mě o tom všem psát. ;).