Domů / Novinky / Z jakých druhů materiálu se šije oblečení?
Výrobci
Doporučujeme
Odběr novinek

Z jakých druhů materiálu se šije oblečení?

Z jakých druhů materiálu se šije oblečení? - Afrodit.cz    Také se příliš neorientujete v tom, z čeho je oblečení, které tak ráda nosíte, vlastně ušité? Na cedulkách se často setkáváme s pojmy jako elasten, bavlna, batist, akryl, lycra, polyester, a jiné. Co tyto názvy vlastně znamenají? Zkusme si nejčastější druhy oděvních materiálu více přiblížit. Protože právě materiál má do jisté míry největší podíl na tom, jak nám oblečení bude slušet a jak se v něm budeme cítit.
Z jakých druhů materiálu se šije oblečení?

Rozdělení materiálu

Ještě než přejdeme ke konkrétním druhům látek, je vhodné si upřesnit, jaké druhy materiálu vlastně máme. Základní rozdělení je na přírodní a umělé. Přírodní materiály jsou vyrobeny přímým zpracováním suroviny rostlinného či živočišného původu. Často se však setkáváme také s umělými materiály, mezi které řadíme například polyester. Přírodní látky zastupujeme nejčastěji len, ovčí vlna či konopí. Tyto rostliny rostou také na našem území. Ze zahraničí se k nám dostaly látky vyrobené ze surovin cizokrajných, jakými jsou bavlna, kašmír a hedvábí. Patrně nejrozšířenější oděvní „umělinou“ je již zmíněný polyester ( zkratka PES).

satky-kasmir-bavlna-hedvabi

Bavlna - špička mezi látkami

Znáte to oblíbené rčení „cítit se jako v bavlnce“? Bavlna patří mezi nejkvalitnější a nejoblíbenější materiál, který má ve světě módního průmyslu nezastupitelné místo. Jde o maximálně příjemný a šetrný materiál, jehož jemnost si vás získá na první dotyk. Patrně největší výhodou bavlny je její pevnost v tahu a oděru. Jestliže se bavlna namočí, pevnost se ještě zvyšuje. Proto se tento materiál nejčastěji používá na oděvu, který je vystaven vyšší námaze. Bavlněné oblečení dominuje u malých dětí, ale také u sportovních a volnočasových oděvů. kromě toho, že je bavlna jemná a přitom pevná, je také vysoce prodyšná, což je další přednost tohoto materiálu. Kromě oblečení se často používá také na výrobu povlečení a prostěradel, protože v „v bavlnce“se krásně spí.

bavlnene-leginy-tunika-kvetovane-cerne

Elastan a lycra zajistí pružnost

Oblečení, které obsahuje podíl elastenu, je krásně pružné. Právě pružnost je typická pro tento materiál. Elastinová vlákna lze protáhnout až na sedminásobek původní délky. Po uvolnění síly se látka vrací zpět na svou původní délku. To tedy znamená, že například spodní prádlo se krásně přizpůsobí vaší postavě, a to i v případě, že zvolíte menší velikost. Elasten zajistí větší pružnost materiálu, který je zároveň schopný si dlouhodobě udržet svůj tvar a nemačká se.

Vysoce pružné polyuretanové vlákno, jež patří do skupiny elastanových materiálu, se nazývá lycra nebo také spandex. Lycra je stejně jako elasten velmi pružná, její vlákno lze natáhnout až na několikanásobek původní délky. Často se kombinuje s úplety či tkaninami, které jsou vyrobeny z jiných syntetických nebo přírodních vláken.

bunda-sako-saty-polyester-lycra-viskoza

Syntetická vlákna

Často se můžeme setkat také se syntetikou neboli syntetickými vlákny, mezi které patří nylon, polyester, polyamid či polyakryl. Velkou předností je elastičnost a odolnost proti prodření či roztržení. Nevytahují se a rychle schnou, protože nasáknou jen malé množství vlhkosti.

Pozor však na praní, polyester a polyamid je vhodné prát při teplotě 60° C a nejlépe v programu určeném na jemné prádlo. Polyester je do jisté míry nemačkavý, proto není většinou potřeba jej žehlit. V obchodech lze zakoupit mnoho oblečení, které je ušito z polyesteru, například tuniky, letní šaty, úplety, trička a silnější tkaniny, jako jsou kalhoty, kabáty či saka. Často je polyester ve spojení s dalšími vlákny, jako je vlna, viskóza, bavlna. Patrně největší předností je nízká mačkavost, naopak nevýhodou je velmi nízká prodyšnost. Tento materiál prakticky nedýchá, takže se v něm zejména v létě můžete dost zapotit.

 

Napsal(a)  Martina Richterová

Martina Richterová

Pracuji jako redaktorka.

Zajímám se o módu a módní doplňky.
Jsem maminkou čtyřletého chlapečka a žiji v Praze.
Mezi mé zájmy patří: četba, cestování a turistika.